Dołącz do nas naFacebooku

Już ostatnie godziny licytacji!

Już ostatnie godziny licytacji!

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa wychodzi na przeciw oczekiwaniom stawianym od wielu lat przez środowiska pasjonatów, polskich zegarmistrzów, kolekcjonerów zegarów i zegarków. Pragniemy zauważyć w jakim aktualnie miejscu znalazło się polskie zegarmistrzostwo.


Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na polską spuściznę w postaci niegdyś, wspaniale prosperujących zakładów zegarmistrzowskich oraz fabryk, które mieściły się w Łodzi oraz były odpowiedzialne za produkcję mechanizmów precyzyjnych. Wspólnie, przy wielkim zaangażowaniu sił i czasu, staramy się odzyskać zagubione dokumentacje techniczne, odszukać wyprzedane niegdyś narzędzia oraz maszyny.

Szczególny nacisk pragniemy położyć na odbudowanie w Polsce szkół zegarmistrzowskich, wznowienie systemu kształcenia młodzieży oraz kadry dydaktycznej. W niedalekiej przyszłości, efektem wspólnych starań może stać fakt ujednolicenia takiego szkolenia oraz właściwego doboru i selekcji wśród młodzieży zainteresowanej szkolnictwem zawodowym a cały proces może rozpocząć się właśnie w Łodzi.

W naszym odczuciu, koniecznym jest próba nawiązania kontaktu ze środowiskiem zegarmistrzów, którzy przyczynili się do rozwoju polskiego zegarmistrzostwa. Założone w Łodzi stowarzyszenie ma za zadanie odnaleźć w nich nauczycieli zawodu oraz wspaniałych pedagogów. Chcemy położyć akcent na niezwykle ważną rolę jako pełnił i powinien nadal pełnić zawód zegarmistrza. Koniecznym jest ukazanie przykrego faktu, że ta wyspecjalizowana profesja, za kilka, kilkanaście lat może odejść bezpowrotnie w zapomnienie.

Festiwal zegarów i zegarków "It's all about watches" to nie tylko targi i impreza w pięknym klimatycznym miejscu. To również spotkanie w Łodzi ze środowiskiem zegarmistrzowskim, a przede wszystkim okazja na poznanie prawdziwych Mistrzów. Na nasze zaproszenie pozytywnie odpowiedzieli:
- Prof. dr. hab. Zdzisław Mrugalski – polski zegarmistrz, mistrz nauk technicznych o specjalności konstrukcji urządzeń precyzyjnych, mechaniki precyzyjnej, mechatroniki, prawdziwa ikona polskiego zegarmistrzostwa.
- Mgr. inż. Jan Wojda - wieloletni dyrektor techniczny zakładów Mera Poltik;
- Alojzy Szarf - konstruktor mechanizmów zegarowych;
- Wacław Gałecki - były dyrektor zakładów Mera Poltik;
- Inż. Karol Pacek - konstruktor, zegarmistrz;
- Mgr. inż Marek Górski - to niezwykle ważna postać polskiego zegarmistrzostwa. Pan Marek stworzył od podstaw zegar na wieży zniszczonego po drugiej wojnie światowej Zamku Królewskiego.
- Marek Biń – zegarmistrz, specjalista od dużych zegarów, rzeczoznawca w zawodzie zegarmistrz, jubiler, biegły sądowy.
- Damian Roncoszek - zegarmistrz-pasjonat, popularyzator zawodu zegarmistrza;
- Torsten Nagengast - wynalazca, zegarmistrz, producent;
- Agustin Matei - zegarmistrz, projektant, producent;

Podczas spotkania w Łodzi, odbyły się warsztaty zegarmistrzowskie oraz nabór chętnych na szkolenia prowadzone przez mistrza w zawodzie, zegarmistrza, nauczyciela, wykładowcę Pana Jana Szymańskiego.
Największe w Polsce święto zegarów i zegarków odbyło się w dniach 30.09.2017 – 01.10.2017 w Instytucie Europejskim w Łodzi ( Piotrkowskiej 262/264, 90-361 Łódź ). Jesteśmy przekonani że obecność Fundacji "AKOGO?" podniosła jeszcze bardziej rangę naszego spotkania i wydarzenia. Założyciele Stowarzyszenie przeznaczyli 3 zegarki na aukcje charytatywne z których dochód w całości zostanie przekazany na rzecz Fundacji Pani Ewy Błaszczyk.

Prezes Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa
Filip Odrobiński


Aukcje charytatywne zegarków: http://charytatywni.allegro.pl/listing?charityOrganizationPurposeId=12

Już ostatnie godziny licytacji!
Już ostatnie godziny licytacji!
Już ostatnie godziny licytacji!