Dołącz do nas naFacebooku

Ogród przy klinice „Budzik”

Ogród przy klinice „Budzik” w pełnym rozkwicie.
Jeszcze raz pięknie dziękujemy wszystkim darczyńcom !

Wszczepy stymulatorów

Projekt wszczepu stymulatorów centralnego układu nerwowego (sznura tylnego) jest realizowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie i Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?”, we współpracy z japońskimi profesorami z Fujita Health University.

O Fundacji Akogo?

FUNDACJA "AKOGO?" została założona w 2002 roku przez Ewę Błaszczyk-Janczarską oraz ks. Wojtka Drozdowicza (twórcę programu "Ziarno" w TVP, obecnie proboszcza Pokamedulskiego Kościoła przy UKSW w Lesie Bielańskim).

Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”, jest polską organizacją pozarządową, od 14 lat zajmującą się rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Gdy rozpoczynaliśmy działanie, w naszym kraju nie istniała systemowa pomoc dla pacjentów po ciężkich urazach mózgu, przebywających w śpiączce.
Zainicjowaliśmy i wypracowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia Program leczenia dzieci w śpiączce w fazie B, który od 2 lat jest wdrożony do systemu publicznej opieki zdrowotnej. Wybudowaliśmy Klinikę „Budzik” – pierwszy w naszym kraju wzorcowy ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce. Mamy tu 15 łóżek dla dzieci w wieku 2-18 lat. Budzik działa od lipca 2013 roku. W ciągu 3 lat działalności "Budzika" wybudziło się 31 dzieci.
Robimy wszystko, aby Klinika świadczyła usługi medyczne na najwyższym, światowym poziomie, z wykorzystaniem rozmaitych, nowatorskich metod leczenia, diagnostyki oraz najszerszego wachlarza metod neurorehabilitacji.
Obecnie współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia i prof. Wojciechem Maksymowiczem przy utworzeniu  oddziału „wybudzeniowego” dla dorosłych, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. 21 grudnia 2016r. odbyła się uroczystość oddania do użytku budynku kliniki „Budzik” dla osób dorosłych , w Olsztynie.

Statut Fundacji - do pobrania

 

Pracujemy nad sprowadzaniem do Polski światowych osiągnięć medycznych dotyczących problematyki śpiączki, wymiany wiedzy naukowej i wdrażaniu programów eksperymentalnych. Temu służyła zorganizowana w listopadzie 2015r. Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Najnowsze osiągnięcia w diagnostyce i leczeniu śpiączki; ponad 400 uczestników z całego kraju wysłuchało wykładów najwybitniejszych naukowców i lekarzy z Japonii, Niemiec, Belgii i Polski, zapoznało się z najnowszymi osiągnięciami w odróżnianiu stanu wegetatywnego od minimalnej świadomości oraz najnowszymi metodami leczenia osób w komie.

Efektem tej Konferencji naukowej był projekt wykonania w Polsce nowatorskich operacji wszczepu stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego (sznura tylnego). W maju 2016 r. prof. Isao Morita z Japonii wykonał wraz z prof. Wojciechem Maksymowiczem i jego zespołem – dr Moniką Barczewską i dr Łukaszem Grabarczykiem, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie, 4 tego typu operacje pokazowe i przekazał swoją wiedzę i doświadczenie polskim medykom. Projekt jest kontynuowany, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetycznej na 15 takich zabiegów, do których są kwalifikowani pacjenci w śpiączce (z minimalną świadomością), u których intensywna neurorehabilitacja nie była wystarczająca do wybudzenia. Projekt ten jest realizowany na podstawie trójstronnej umowy pomiędzy: Fundacją „Akogo?”, USK w Olsztynie i Uniwersytetem Warmińsko – Mazurskim.

Opisywane zabiegi mają charakter eksperymentalny i są w całości finansowane przez naszą Fundację.

Teraz rozpoczynamy starania nad uruchomieniem kolejnych programów eksperymentalnych dla pacjentów w śpiączce, m.in. z wykorzystaniem komórek macierzystych.