Dr Steven Laureys dla Fundacji "Akogo?"
Z okazji obchodzonego 18 kwietnia, Dnia Pacjenta w Śpiączce, Katarzyna Kasica, koordynatorka projektów naukowo-badawczych Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”, ponownie spotkała się na rozmowę online z dr. Stevenem Laureysem.
Dr. Steven Laureys jest belgijskim neurologiem uznawanym na całym świecie za jednego z czołowych ekspertów w dziedzinie badań nad świadomością. Założył i kieruje Centrum Cerveau w Szpitalu Uniwersyteckim w Liège oraz jednostką badawczą GIGA Consciousness na tamtejszym uniwersytecie. Jest także założycielem grupy badawczej Coma Science Group, specjalizującej się w zaburzeniach świadomości.
Dr. Laureys ma na swoim koncie ponad 560 publikacji naukowych oraz sześć bestsellerowych książek, w tym „The No Nonsense Meditation Book”, przetłumaczoną na 17 języków.
Od 26 marca 2025 dzięki wydawnictwu Czarna Owca książka dr. Laureysa „Sens Medytacji” dostępna jest również w języku polskim.
Prace naukowe dr. Laureysa koncentrują się na neuroplastyczności, neuroobrazowaniu oraz technikach neuromodulacji, a także wpływie medytacji, hipnozy i snu na funkcjonowanie mózgu.
Dr. Steven Laureys pełni również funkcję profesora wizytującego na Uniwersytecie Laval w Kanadzie.
Rozmowa rozpoczęła się od omówienia zbliżającej się wizyty dr. Laureysa w Polsce, polskiej premiery jego książki "Sens Medytacji", korzyści płynących z praktyk medytacyjnych dla funkcjonowania mózgu i dobrostanu psychicznego.
Laureys opowiedział o swoim osobistym doświadczeniu z medytacją, które doprowadziło go do napisania książki, i podkreślił uniwersalny charakter medytacji, nieograniczony do tradycji buddyjskiej.
Steven podkreślił korzyści płynące z medytacji i jej dobroczynny wpływ na strukturę i funkcjonowanie mózgu. Podkreślił, że medytacja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla mnichów – może się jej nauczyć każdy, a także dostosować ją do własnych potrzeb. Zwrócił również uwagę na znaczenie medycyny prewencyjnej oraz potrzebę większych inwestycji w tym obszarze. Wspomniał, że medytacja może być równie skuteczna jak leki w leczeniu takich dolegliwości jak lęki, depresja czy przewlekły ból. Steven zasugerował także, że medytacji powinno się uczyć w szkołach, aby promować dobrostan psychiczny już od najmłodszych lat. Wyraził radość i poczucie zaszczytu z możliwości dzielenia się swoją wiedzą z innymi. Steven mówi o znaczeniu medytacji i dobrostanu emocjonalnego we współczesnym, technologicznym społeczeństwie, podkreślając ich uzupełniającą rolę wobec tradycyjnych praktyk medycznych. Wyjaśnia, w jaki sposób medytacja może wspierać leczenie różnych problemów zdrowotnych i zachęca do jej wypróbowania, zaznaczając, że istnieje wiele łatwo dostępnych form praktyki. Steven porusza również temat swojej pracy z pacjentami w śpiączce oraz doświadczeniami z pogranicza śmierci, zapraszając polskich naukowców do współpracy badawczej w tych dziedzinach. Podkreśla złożoność świadomości i to, jak nasze rozumienie tego zjawiska ewoluowało – szczególnie w odniesieniu do pacjentów z zaburzeniami świadomości, noworodków oraz zwierząt.
Prof Laureys zaprosił osoby z Polski do podzielenia się doświadczeniami bliskiej śmierci w ramach prowadzonych obecnie przez niego badań i nadsyłania swoich świadectw na adres e-mail: nde@universityleval.ca
W trakcie rozmowy omówiliśmy rozwój technologii i potencjał sztucznej inteligencji, znaczenie wprowadzenia technik medytacyjnych we wczesnej edukacji szkolnej w celu rozwijania inteligencji emocjonalnej i kreatywności najmłodszych, a także wymieniliśmy się wiedzą i doświadczeniami dotyczącymi wyzwań i możliwości w zapewnianiu opieki pacjentom z ilościowymi zaburzeniami świadomości. Na zakończenie poruszyliśmy temat potencjalnych form współpracy i sposobów wsparcia Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?". Steven zasugerował możliwość zbierania i analizowania danych w celu identyfikacji wzorców oraz poprawy efektów leczenia u naszych pacjentów. Rozmawialiśmy również o potencjale wykorzystania urządzeń do neurostymulacji oraz o możliwości kierowania rodzin do dr Stevena Laureysa na prywatne konsultacje wideo.
https://www.drstevenlaureys.org
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące nauki i badań w zakresie ilościowych zaburzeń świadomości zapraszamy do kontaktu.
fundacj@akogo.pl, k.kasica@akogo.pl